Sık Sorulan Sorular

SORU  : Sürücü kurslarının grup açılış dönemleri  hangi tarihler arasındadır , son kayıt tarihi nedir ?

CEVAP : Sürücü kursları kanunen her ayın 1’i ile 10’u arasında kurs derslerini başlatma hakkına sahiptir. Son kayıt tarihi ise her ayın 10’u olarak belirlenmiştir.

SORU  : B , B Otomatik , A , A1 , A2 ehliyet sınıfları kurs ücreti ( fiyatı ) nedir ?

CEVAP : B ve B Otomatik ehliyet sınıfı kurs ücreti (taban fiyat) 3.750 tl ; A , A2 ve A1 ehliyet sınıfı kurs ücretleri ise sırasıyla 2.400 tl , 2.100 tl ve 2.100 tl’dir. Ödeme gücünüze uygun taksit seçenekleri bulunmaktadır.

SORU :  Teorik ders olarak hangileri verilmektedir ?

CEVAP : Trafik ve Çevre Bilgisi , Trafik Adabı , İlk yardım Bilgisi  ve Araç Tekniği Bilgisi dersleri verilmektedir.

SORU :  Teorik sınavda toplam kaç soru sorulur. Her dersten kaç net çıkarmam gerekiyor ?

CEVAP : 30 Trafik ve Çevre Bilgisi (Trafik Adabı) , 12 İlk yardım Bilgisi ve 8 Araç Tekniği Bilgisi olmak üzere toplam 50 soru sorulur.Her soru 2 puan değerindedir. 35 adet doğru cevap yeterli olacaktır.

SORU :  Teorik sınavda verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi ?

CEVAP : Etkilemez , yanlış doğruyu götürmüyor.

SORU :  Teorik sınav başarı puan barajı kaçtır ?

CEVAP : Başarı puan barajı 100 üzerinden 70’tir.

SORU : Teorik sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var ?

CEVAP : Sınavdan başarısız olduktan sonra 3 defa daha sınav hakkınız var.

SORU : Direksiyon eğitim süreleri ne kadardır ?

CEVAP : 2 ders saati Simülatör eğitimi ve 14 ders saati akan trafikte araç ile yapılan eğitim olmak üzere toplam 16 ders saatidir.

SORU : Direksiyon sınav hakkımız kaç adettir ?

CEVAP : 4 adet direksiyon sınav hakkınız vardır. Ancak belirli bir ücret karşılığında ( + ) 4 hak daha Milli Eğitim tarafından tanımlanır.

SORU : Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim ?

CEVAP : Hayır. Nüfus Müdürlüklerine başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz. Sertifika ehliyet yerine geçmez.

SORU : Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Nüfus Müdürlüklerine başvurmam gerekiyor ? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu ?

CEVAP : Sağlık raporu ve savcılık belgesinin yeni düzenlemeyle 6 ay olan süresi 2 yıla uzatılmış olup sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz dosyanız iptal olur ve sil baştan tekrar kursa başvuru yapmak zorunda kalırsınız.

SORU : Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtim , bundan sonra ne yapmam gerekiyor ?

CEVAP : Kazanılan belge hangi ehliyet sınıfına ait ise Halkbank/Vakıfbank/Ziraat Bankası gişelerine maliye-trafik harcı adı altında istenilen bedeli yatırıp , dekontla beraber kursunuza giderek sertifikanızı(dosyanızı) aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden (süre 2 yıl) Türkiye sınırları içerisindeki istediğiniz Nüfus Müdürlükleri için http://randevu.nvi.gov.tr web adresinden ya da 199 nolu telefon numarasını arayıp randevu alarak sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekmektedir. Şimdiden güzel günlerde kullanmanız dileğiyle..

Call Now Button
Gönder
Merhaba